Czy zamrażarkę można przewozić na leżąco?

Transport zamrażarki

Gdy kupujemy lub sprzedajemy zamrażarkę, chcemy przewieźć ją bezpiecznie, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Jednakże, często możemy nie wiedzieć, jak się za to zabrać. Organizacja transportu sprzętów gabarytowych może wydawać się skomplikowana, lecz wbrew pozorom istnieje na to skuteczny sposób. Podpowiadamy, jak zorganizować transport zamrażarki, aby uniknąć problemów.

Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie zamrażarki podczas transportu

Zamrażarka jest jednym z podstawowych sprzętów kuchennych, ale jednocześnie dość trudnym w transporcie. Urządzenie to waży zazwyczaj od 20 do 50 kg, a zatem jest dość ciężkie. Przewiezienie takiej zamrażarki w zwykłym samochodzie osobowym generalnie jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy posiadamy naprawdę pojemny bagażnik lub możliwość rozłożenia tylnych siedzeń oraz gdy zamrażarka nie jest zbyt duża. Zazwyczaj jednak przewiezienie takiego urządzenia autem osobowym nie jest możliwe lub jest zbyt niebezpieczne. W takiej sytuacji najlepiej jest zlecić transport zamrażarki specjalistom, czyli firmie transportowej dysponującej odpowiednim pojazdem oraz narzędziami do właściwego zabezpieczenia sprzętu w podróży.

Jak przygotować zamrażarkę do transportu

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, przygotowując zamrażarkę do transportu, jest odłączenie jej od prądu. Bardzo ważne jest, abyśmy zrobili to już kilka godzin przed planowanym przyjazdem firmy transportowej. Producenci zalecają zazwyczaj wyłączenie urządzenia na 2 do 4 godzin wcześniej. Transport zamrażarki zaraz po jej wyłączeniu może skutkować uszkodzeniem układu odpowiedzialnego za mrożenie.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest dokładne opróżnienie zamrażarki. Nigdy nie należy przewozić urządzeń chłodzących wraz z zawartością, gdyż grozi to zepsuciem się jedzeniem oraz uszkodzeniem samego sprzętu. Koniecznie pamiętajmy o tym, aby wyjąć nie tylko zawartość, lecz także szklane półki (jeśli takie posiada nasza zamrażarka). Następnie, należy je zabezpieczyć na czas transportu. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu folię bąbelkową, w którą owijamy nasze półki i zaklejamy taśmą.

Kolejnym krokiem jest usunięcie lodu i szronu z wnętrza naszej zamrażarki. Następnie, należy dokładnie osuszyć zamrażarkę wewnątrz, na przykład za pomocą szmatki lub ręczników papierowych. Po starannym wytarciu urządzenia, powinniśmy zakleić drzwiczki taśmą klejącą i zafoliować cały sprzęt stretchem i zakleić. Jeśli posiadamy fabryczne narożniki ze styropianu, możemy je wykorzystać do zabezpieczenia rogów zamrażarki. Alternatywnie możemy też przygotować sobie prowizoryczne narożniki z kartonu, jednakże tego typu zabezpieczenie chroni jedynie przed zarysowaniami. Warto w tym przypadku zdać się na wyposażenie firmy transportowej, która posiada odpowiednie akcesoria do przewożenia sprzętów o większych gabarytach.

Przeczytaj również: Transport lodówki – jak ją bezpiecznie przewozić?

Czy zamrażarka może leżeć podczas jazdy?

W kontekście już samego transportu często pojawia się pytanie, czy zamrażarkę można przewozić na leżąco? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Jednakże, taki rodzaj transportu sprzętu gabarytowego będzie wymagał od nas nieco więcej dbałości. W przypadku, gdy nasza zamrażarka jest wysoka i zwyczajnie nie da się jej postawić pionowo, musimy przewozić ją poziomo. Wtedy koniecznie powinniśmy zadbać o ułożenie jej na właściwym boku. Strona tłoczna zamrażarki powinna znajdować się u góry, aby nie doszło do przedostania się znajdującego się w sprężarce płynu do instalacji sprężającej. Następnie, po przetransportowaniu urządzenia i postawieniu go do pionu, należy odczekać co najmniej 12 godzin przed jego włączeniem. Niektórzy producenci zalecają nawet, aby odczekać do 24 godzin.