Jak zorganizować transport maszyn przemysłowych?

Transport maszyn i urządzeń przemysłowych - jak zorganizować?

Transport maszyn przemysłowych, które ważą zwykle od kilku do nawet kilkunastu ton, nie należy do łatwych przedsięwzięć. Z logistycznego punktu widzenia jest to poważny proces, który wymaga od przewoźnika dużej wiedzy w tym zakresie, doświadczenia, a także odpowiedniego sprzętu.

A od czego zacząć? Przede wszystkim, przed samym transportem urządzenie musimy zdemontować, następnie załadować do pojazdu oraz odpowiednio je zabezpieczyć przed przesuwaniem się w trakcie przewozu i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Etapy transportu maszyn przemysłowych

Jak już wspomnieliśmy, transport maszyn przemysłowych nie obejmuje jedynie samego przewiezienia urządzeń z punktu A do punktu B. Ten etap stanowi tylko niewielką część całego procesu transportu. Całe to przedsięwzięcie powinno być bardzo dokładnie zaplanowane i obejmować po kolei konkretne etapy.

Pierwszym z nich jest demontaż maszyny w zakładzie oraz zapakowanie i zabezpieczenie jej części. Do zabezpieczenia zdemontowanych części maszyn przemysłowych przydatne mogą być na przykład pasy mocujące. Następnie specjaliści z firmy przewozowej dokonują załadunku urządzenia do pojazdu i przewożą je do punktu docelowego. Po dotarciu na miejsce ekipa dokonuje rozładunku oraz ponownego montażu maszyny. Następnie konieczne jest jej wypoziomowanie, podłączenie i uruchomienie.

Wybór przewoźnika do transportu maszyn przemysłowych

Przewóz maszyn wymaga od firmy transportowej odpowiedniego wyposażenia (duże pojazdy, przyczepy lub naczepy przeznaczone do ładunków wielkogabarytowych) oraz doświadczenia. Bardzo ważne jest, abyśmy przy ustalaniu szczegółów usługi podali wszystkie niezbędne informacje, a w szczególności te dotyczące wagi i wymiarów ładunku. Powinniśmy także ustalić trasę, na jakiej chcemy przetransportować naszą maszynę oraz proponowany termin. Te informacje pozwolą przewoźnikowi dokonać dokładnej wyceny usługi, dzięki czemu klient będzie mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto również sprawdzić opinie o danej firmie transportowej, jakie otrzymała od swoich klientów.

O czym należy pamiętać przy transporcie maszyn przemysłowych?

Przed samym transportem maszyn przemysłowych z całą pewnością warto spisać stan techniczny naszej maszyny, a także wszystkich wchodzących w jej skład części, które wymagały demontażu przed wyruszeniem w trasę. Powinniśmy także upewnić się, że wszystkie części zostały odpowiednio spakowane i zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem. Z uwagi na to, że maszyny mogą być bardzo ciężkie, a ich załadunek dość skomplikowany, warto postawić na doświadczonego przewoźnika, który sprawnie zrealizuje całe przedsięwzięcie.

Czy do przewozu maszyn potrzebne są pozwolenia?

Transport maszyn przemysłowych wymaga zgody. Przewożenie wszelkich ładunków wielkogabarytowych jest możliwe dopiero po uzyskaniu przez nas pozwolenia od zarządcy dróg (najczęściej jest to starosta lub Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad). Jest to bardzo ważne ze względu na to, aby nacisk załadowanej naczepy nie uszkodził nawierzchni, a sam przejazd z kolei nie utrudniał komunikacji na poszczególnych odcinkach trasy. Przewóz wyposażenia całych fabryk bardzo często wiąże się również z koniecznością zapewnienia odpowiedniej obstawy dla pojazdów ciężarowych.