Przewóz żywności nie jest wcale taki łatwy, jak się wydaje, a przynajmniej nie wtedy, kiedy jedzenia jest dużo. Wiedza o tym, jak to poprawnie robić, może się przydać nie tylko dla osób, które czeka przeprowadzka, ale również tym, którzy chcą przewozić takie produkty zawodowo. To właśnie przedsiębiorcy, którzy zajmują się dostarczaniem żywności do punktów sprzedaży, muszą przestrzegać restrykcyjnych zasad przewozu artykułów spożywczych.
Transport żywności – co musisz wiedzieć?
Jeśli jesteśmy zainteresowani przewożeniem żywności, warto sięgnąć po kilka dokumentów, w którym określone są zasady tego rodzaju transportu. Jednym z nich jest ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia z dnia 30 października 2003 roku.
Kolejna jest umowa ATP, z której dowiemy się między innymi, jaka temperatura musi być w naszym pojeździe. Co ważne, jest to dokument obowiązujący nie tylko w naszym kraju. Jeśli więc planujemy podróż do innych części świata, to warto do niego zajrzeć. O czym jeszcze trzeba pamiętać, organizując transport żywności? Każdy produkt, posiada odpowiednie warunki transportu, z którymi należałoby się zaznajomić, aby pokarm na miejsce dojechał świeży. Trzeba go również przewozić w odpowiednich skrzynkach.
Transport żywności – wymagania pojazdu.
Jeśli chcemy, by przewóz żywności był prawidłowy, musimy mieć do tego odpowiedni pojazd, którym nie jest samochód osobowy czy zwykły dostawczak. Dzieli się je na grzewcze i chłodnicze. Spośród tych ostatnich wyróżnia się trzy pojazdy. Pierwszy z nich to czterokołowiec izotermiczny, który nie ma systemu chłodzenia, ale posiada izolowane ściany. Kolejny jest samochód chłodniczy wyposażony w izolowane ściany i sufit oraz system chłodzenia, który zmniejszy temperaturę tego pomieszczenia do –20 stopni Celsjusza. Ostatnim typem pojazdów jest lodownia, która posiada system mrożenia inny niż agregat sprężarkowy. Przewóz żywności samochodem oznacza pewne wymagania, o których też musimy pomyśleć.
Przede wszystkim, aby móc transportować takie produkty, pojazd musi zostać zatwierdzony przez sanepid. Jeśli chcemy przewozić również mięso, należy zgłosić go do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Chłodnie muszą posiadać system, który monitoruje oraz zapisuje temperaturę w pojeździe. Przewożąc produkty pochodzenia roślinnego np.: zboże, musimy mieć pojazd, który posiada oznaczenie, wskazujące na jego przeznaczenie. Dodatkowo należy dopilnować, aby produkty nie miały dostępu do zanieczyszczeń z zewnątrz np.: owadów. Warto dodać, że niezwykle ważne jest przestrzeganie wymagań dotyczących przewozu żywności. Zazwyczaj odpowiedzialność za popsuty pokarm ponosi przewoźnik, chociaż producent również ma obowiązek, aby przekazywać zdatne do spożycia produkty. Należy jeszcze wspomnieć, że musimy pamiętać o odpowiednich warunkach nie tylko podczas transportu, ale również podczas załadunku i rozładunku.