Przeprowadzka zawsze wiąże się ze stresem, żmudnym pakowaniem i skomplikowaną organizacją. Wszystko powinno być dobrze spakowane, opisane, a także poukładane tak, aby rozpakowywanie mienia było możliwie jak najmniej problemowe. Jednym z elementów, które mogą przysparzać nieco kłopotu podczas przeprowadzki, jest domowa biblioteczka. Praktycznie w każdym domu znajdują się książki, w mniejszej bądź większej ilości. Są o tyle kłopotliwe podczas zmiany miejsca zamieszkania, iż są one jednocześnie bardzo delikatnie i ciężkie. W związku z tym powinny być odpowiednio zabezpieczone, a ich miejsce w transporcie powinno być dobrze zaplanowane.
Jak przygotować książki do transportu?
Pakowanie książek tylko z pozoru jest proste i niewymagające żadnego przygotowania. Dużą zaletą jest kształt tych przedmiotów, który jest foremny, jednak ich ciężar może sprawiać nie lada kłopot. Z tego powodu powinno się zrezygnować z dużych, zbiorczych opakowań, które uniemożliwiłyby przenoszenie pakunku. Warto więc zaplanować spakowanie całej biblioteczki w kilka mniejszych paczek. Co ważne, należy mieć na względzie delikatną strukturę książek, ich kartki i grzbiety, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas źle wykonanego transportu.
W czym najlepiej przewozić większą ilość książek?
Do pakowania książek zdecydowanie najlepiej sprawdzą się solidne kartony. Dla dodatkowego zabezpieczenia można je dodatkowo owinąć folią bąbelkową. Zapakowaną Paczkę konieczne należy okleić dokładnie mocną taśmą, dzięki której spód kartonu nie zostanie przerwany, a jego zawartość nie wysypie się na ziemię. W zależności od ilości posiadanych książek, dobrze jest rozłożyć je na kilka mniejszych pudełek, a każde z nich opisać, co znacznie ułatwi zlokalizowanie każdej pozycji.
Kartony do pakowania książek – czy to najlepszy wybór?
Kartony do pakowania książek powinny być mocne i solidne – najlepiej wykonane z pięciowarstwowej tektury. W wielu sklepach znaleźć można pudła dedykowane do przeprowadzki, jednak dobrze sprawdzą się również te odebrane ze sklepu, po transporcie cięższych przedmiotów. Mogą mieć one różne rozmiary, co pozwoli na dopasowanie opakowania do zaistniałych potrzeb. Do wypełnienia wolnych przestrzeni w kartonie najlepiej sprawdzą się stare gazety bądź papier.
Jak spakować książki, aby nie uszkodzić rogów?
Wyjątkowe egzemplarze, które są wyjątkowo cenne, najlepiej jest zapakować osobno w papier oraz folię bąbelkową. Na spód pudła należy położyć najcięższe pozycje, zaś na górze – najlżejsze. Dno kartonu można dodatkowo zabezpieczyć szmatkami lub papierem. Każda wolna przestrzeń powinna zostać uzupełniona wypełniaczem, na przykład papierem lub specjalnymi wypełniaczami z powietrzem. Całość niezbędnie należy okleić taśmą, a na końcu dokładnie opisać.
Bezpieczny przewóz domowej biblioteczki – o czym należy pamiętać?
Spakowane kartony powinny być przewożone ostrożnie, ze szczególną uwagą, jeśli chodzi o rogi. Lekkie, niezapełnione kartony nie powinny znajdować się na dole, pod innymi kartonami, gdyż niesie to za sobą ryzyko uszkodzenia zawartości. Należy unikać również przewożenia książek luzem lub w workach – w takim przypadku na pewno ulegną one zniszczeniu.