Jak wnosić meble po schodach?

Jak wnosić meble po schodach?

Kiedy się przeprowadzamy, towarzyszy nam zarówno ekscytacja, jak i stres. Rozważania na temat tego, czy położyć podłogę z paneli, czy może jednak wylać żywicę, mogą się przeciągać, dręczyć, a nawet powodować kłótnie. O pewnych kwestiach natomiast myślimy mniej i łapiemy się za głowę, dopiero gdy staniemy przed faktem.

Dotyczy to, chociażby transportu mebli po schodach, a tych z reguły trochę zabieramy. Przenoszenie ciężkich mebli z lub na wysokie piętra może stanowić poważne wyzwanie. Jak się do tego zabrać, by meble się nie uszkodziły i byśmy my nie doznali żadnych urazów?

Wnoszenie mebli po schodach — jak się do tego przygotować?

Przeprowadzka to w zasadzie wieloetapowy proces, do którego trzeba się dobrze przygotować. A im więcej przemyślimy i zaplanujemy, tym mniejszy będzie temu towarzyszyć stres. Przygotować musimy się również w kwestii przenoszenia mebli. Już dużo wcześniej powinniśmy określić czy meble da się przetransportować w całości. Czy zmieszczą się w futrynie drzwi? Czy będzie możliwe ich udźwignięcie w całości przez ludzi? Czy ich gabaryty pozwalają na zniesienie ich po schodach, czasem krętych?

Musimy też odpowiednio wcześnie pomyśleć o transporcie większych okazów, by po zniesieniu ich na parking nie okazało się, że nie mamy ich czym przewieźć. Niestety takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Znoszenie i wnoszenie mebli po schodach zawsze wymaga pomocy innych osób. Jest to więc kolejna kwestia, o którą musimy zatroszczyć się z wyprzedzeniem, wtedy łatwiej będzie zorganizować kogoś, kto nam pomoże. Wiele mebli można rozmontować i bez problemu ponownie skręcić w miejscu docelowym. Warto to zrobić i znosić po schodach meble w częściach. Najlepiej też zaopatrzyć się wcześniej w pasy do przenoszenia przy transportowaniu najcięższych elementów.

Jak wnosić ciężkie rzeczy po schodach?

Aby efekt wnoszenia mebli nie polegał na obiciu mebli czy ścian, przed wniesieniem powinniśmy zabezpieczyć poszczególne elementy folią bąbelkową. Do tej czynności przyda się też taśma pakowa. Kiedy będziemy przymierzać się do transportu, dobrą opcją może się okazać oferta firm transportowych. Wiele z takich firm nie tylko przewiezie meble, ale też zapakuje i wniesie. Przy samodzielnym wnoszeniu mebli i zapewnieniu sobie osoby do pomocy musimy upewnić się, że mamy czystą drogę i o nic nie potkniemy się z ciężkim meblem w rękach.

Należy też ustalić ze wspólnikiem sposób komunikacji, czyli np. że mówiąc lewo, ma się na myśli swoje lewo, czyli jego prawo. Ustalmy też odpowiednie miejsce na odpoczynek. Najlepiej też zaopatrzyć się w rękawice z gumą na palcach, które zwiększą przyczepność palców na powierzchni mebli. W kwestii bezpieczeństwa pamiętajmy  o uginaniu kolan przy podnoszeniu ciężkich rzeczy, co ma zabezpieczyć nas przed urazami kręgosłupa.

Schodołaz transportowy — dlaczego warto z niego skorzystać?

Istnieją jeszcze inni pomocnicy do wnoszenia mebli w postaci schodołazów transportowych. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić siły i zabezpieczyć przed kontuzjami, ale też ograniczają ilość potrzebnych do pracy rąk. Dlatego firmy transportowe oferujące usługę wnoszenia, często zaopatrują się w to urządzenie. Gabaryty i ciężar mebli nie są im straszne, co rozwiązuje wiele problematycznych kwestii. Poradzą sobie zarówno z typową kształtną paczką, jak i nieforemną kanapą. Jeśli nie mamy pomocy, a mamy dylemat, jak wnosić ciężkie rzeczy po schodach, warto pomyśleć o wypożyczeniu tego urządzenia, aby przeprowadzka nie była dla nas dodatkowym stresem. Transport mebli możemy także w całości powierzyć profesjonalnej firmie przeprowadzkowej. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, które uniemożliwiają wnoszenie ciężkich przedmiotów po schodach, lub nie dysponują odpowiednią ilością czasu ze względu na pracę zawodową lub inne obowiązki.