Transport lodówki – jak ją bezpiecznie przewozić?

Jak transportować lodówkę?

Przewóz lodówki bywa dość problematyczny, ze względu na wymiary oraz wagę. Zorganizowanie go samodzielnie może być trudne, ponieważ ponad gabarytowe wymiary uniemożliwiają przewiezienie jej samochodem osobowym czy też wysyłkę kurierem. Jak powinien wyglądać transport lodówki? I jak ją bezpiecznie przewozić?

Jak przewozić lodówkę, aby jej nie uszkodzić?

Przewóz lodówki wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed transportem – przeprowadzką. Przede wszystkim musi być ona opróżniona ze wszystkiego, co się w niej znajduje, łącznie z tym, co jest w zamrażalce. Jeśli przewozisz nową lodówkę, to problem z głowy, ponieważ nie ma w nich produktów spożywczych. W sytuacji, gdy chcesz przetransportować sprzęt, który jest używany, musisz najpierw ją całkowicie opróżnić.

Wyciągnij również organizer na jajka oraz wszystkie półki i szuflady, a w szczególności szklane. Mogłyby uszkodzić się podczas transportu. Wszystkie elementy owiń je np. folią bąbelkową i przewieź osobno. Następnie przyklej drzwi lodówki do obudowy, aby nie otworzyły się podczas podróży. Możesz to zrobić za pomocą przezroczystej taśmy klejącej, która nie zostawia śladów i łatwo ją potem usunąć.

Zaklejoną lodówkę warto owinąć dodatkowo folią bąbelkową, ewentualnie folią stretch. Musisz mieć na uwadze, że im lepiej zabezpieczasz sprzęt AGD, tym mniejsze ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia. Dlatego nie oszczędzaj na taśmie czy też folii.

Przewożenie lodówki

Ponad gabarytowe wymiary i duża waga sprawia, że lodówki nie jest w stanie przenieść jedna osoba. Zniesienie i wnoszenie jej wymaga co najmniej dwóch osób. Dlatego poproś kogoś o pomoc. Przodem zawsze powinna iść osoba silniejsza, ponieważ to ona dźwiga najwięcej kilogramów. Należy pamiętać, że lodówkę znosi się drzwiczkami do przodu i skraplaczem do tyłu.

Najlepiej byłoby znosić ją w pionie, ale to raczej nie możliwe. Postaraj się jednak nie nachylać jej mocniej niż pod kątem 75 stopni. Sprzęt można przewozić w pionie lub poziomie. Pozycja pionowa jest najlepszym rozwiązaniem, natomiast transport lodówki w poziomie najczęściej wybiera się, gdy sprzęt nie zmieści się do samochodu.

Transport lodówki poziomo

Transport lodówki w poziomie odbywa się najczęściej wtedy, gdy wymiary samochodu nie pozwalają na przewiezienie sprzętu w pionie. Należy przeczytać również instrukcję obsługi producenta oraz zalecenia w tej kwestii. Jeśli wybierzesz przewożenie lodówki w poziomie, sprzęt powinien leżeć tym bokiem do góry, gdzie prowadza elementy tłoczne sprężarki. Będzie to lewa lub prawa strona.

Czy lodówkę można przewozić na leżąco?

Przewożenie lodówki na płasko jest możliwe, choć dość ryzykowane. Wiąże się to z możliwością przedostania się oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. W związku z tym przewóz lodówki na płasko tyłem nie ma możliwości. Natomiast przodem może spowodować wgniecenia. Dlatego w takiej sytuacji sprzęt przewozi się bokiem. Po transporcie i wniesieniu lodówki na miejsce, postaw ją pionowo na kilka godzin, a potem podłącz, niezależnie czy sprzęt jest nowy, czy był już używany.